PL
EN

DIRK SERRIES

Dirk Serries to pochodzący z Belgii artysta eksperymentujący z muzyką z pogranicza awangardy, industrialu, muzyki eksperymentalnej i ambient od ponad 30 lat. Aż do 2007 roku wydawał pod pseudonimem Vidna Obmana, kiedy zamknął ten rozdział swojej pracy (pozostawiając obszerną dyskografię). Inne projekty, takie jak Fear Falls Burning czy jego seria Microphonics przyniosły współprace z kilkoma kluczowych muzykami takimi jak Steven Wilson, Justin K. Broadrick, Cult of Luna, Steve Roach oraz intensywnie koncertował u boku Jesu, MONO, Low, My Bloody Valentine i Cult of Luna.

W październiku 2013 roku Dirk Serries wskrzesił projekt Vidna Obmana, żeby wydać 3 albumu z połowy lat osiemdziesiątych / początku lat dziewięćdziesiątych w limitowanej edycji na 180-gramowym winylu. Te nieobrobione utwory zostały nagrane na żywo z przeznaczeniem na jedną stronę płyty winylowej każdy, wydany w butikowej wytwórni Tonefloat:Ikon. Po tych trzech winylach wydano także kilka albumów w wersji cyfrowej. Seria Streams of Consciousness wciąż istnieje.

Dirk Serries powrócił także do wytwórni Projekt Records z albumem “The Origin Reversal”, kolejnymi poszukiwaniami w w ramach klasycznego brzmienia Vidna Obmana. To muzyka, która płynie z dyskretnym źródeł: dźwiękowej czystości, fal harmonii i organicznych faktur, które spowalniają czas przez fazy transcendencji. Tworzone na żywo, improwizowane i nagrywane w czasie rzeczywistym. Ostatnio muzyk współpracuje razem z kluczowymi wytwórniami na scenie niezależnej, takimi jak Tonefloat, Consouling Sounds i Important Records.

W 2016 roku ma się ukazać długo oczekiwany nowy album w serii Microphonics, następca bardzo dobrze ocenianego poprzednika wydanego w 2013 roku.

Obecnie Dirk prowadzi pododdział Tonefloat, New Wave of Jazz, wydający muzykę na winylach / kasetach, poświęcony jego fascynacji i ciągłych poszukiwań na polu improwizacji i free-jazzu. Jednocześnie występuje często na żywo z jednymi z najlepszych i najnowocześniejszych improwizatorów, takich jak saksofoniści John Dikeman i Colin Webster, perkusiści Tomas Järmyr, Steve Noble i Andrew Lisle oraz puzonista Kristoffer Lo.