PL
EN

RASKOL’NIKOV

RASKOL’NIKOV powstał w 2010 roku i jest projektem, którego celem jest badanie interakcji pomiędzy dźwiękiem a jego figuratywną reprezentacją w najbardziej „prymitywnym” tego wyrażenia znaczeniu.

W twórczości RASKOL’NIKOV jest mocno wyczuwalny element ezoteryczny wykorzystany w celu badania starożytnych tradycji duchowych, według których dźwięk to najlepsze medium do eksplorowania głębin ludzkiej podświadomości oraz do poruszania się wśród obrazów nadanych podczas narodzin.

Nazwa projektu wywodzi się od nazwiska głównego bohatera „Zbrodni i kary” Dostojewskiego: postaci, w której rodzi się rozdarcie świata ludzkiego oraz kontrast pomiędzy metodami instynktownymi a nakazami społecznymi. To instynktowne podejście jest tym, co  RASKOL’NIKOV od zawsze chciał zaadoptować na potrzeby swojej twórczości i dlatego też jelita, które są podstawą instynktownych uczuć odrębnych względem konceptualnych klatek ludzkiego umysłu, stały się symbolem projektu ukazującym prymitywne odnalezienie duchowych korzeni człowieka.

RASKOL’NIKOV jest projektem w ciągłej ewolucji, bez dokładnego i określonego z góry celu. To wehikuł badawczy, czasami wystrzelony z pełną prędkością w nieznane, czasami wolno kroczący po labiryncie relacji człowiek-świat i świat-człowiek. W tej relacji RASKOL’NIKOV jest samotnym wędrowcem, zbierającym wskazówki i porozrzucane fragmenty historii, której ślady są zawieszone w powietrzu.